Dizajn enterijera „Supermatizam” odlikuje mladalački duh, smelost u primeni materjala i boja, kao i glavna inspiracija, avangardni umetnički pokret – supermatizam.

Umetnički pokret suprematizma karakterišu jednostavne apstraktne forme kao što su kvadrati, krugovi i pravougaonici raspoređeni na način koji stvara osećaj ravnoteže i harmonije. Boja je dominantan aspekt ovog stila.


– Želeli smo da „obučemo“ enterijer na moderan, smeo način; da mu damo mladu i opuštenu temu. Odlično međusobno razumevanje sa klijentima omogućilo je da ovu ideju realizujemo 100%. Ovo je odličan primer u praksi kada poverenje u dizajnera, povratne informacije i saradnja čine proces što lakšim za sve zainteresovane strane, što rezultira odličnim ishodom, rekla je Evhenija Sitnik, vlasinca studija Dihome iz Kijeva.

Dizajn i realizacija ovog stana u Kijevu su priča o inspiraciji, lakoći i izuzetnim slučajnostima. Umetnost ima način da doda dubinu i dimenziju enterijeru. A ovaj stan je svedočanstvo umetničke vizije Taše Oro. Doslovno u fazi merenja dizajnerka je naišla na stranicu Tasha Oro na Instagramu. Taša radi sa recikliranim materijalima, sebe smatra direktnom naslednicom ukrajinske avangarde, posebno suprematizma, istražuje i preispituje fenomen ukrajinskog sovjetskog modernizma i eksperimentiše sa skulpturom i monumentalnim reljefima.

S obzirom na ukupni koncept dizajna ovog stana u suprematističkom stilu, boja je dominantan aspekt. Pozadina za suprematističke kompozicije je uvek bela, koja se koristila za zidove u ključnim prostorima kao što su dnevna soba, spavaća soba i hodnik. Projekat je kreiran u potpunosti u skladu sa panelima Tasha Oro. Karakter, izbor i kombinacija završnih obrada, kao i nijanse detalja po RAL-u (na primer, noge stolice u kuhinji i lavabo u kupatilu, kao i komoda u hodniku) sve se savršeno uklapa. Suprematistički motivi u kupatilskim pločicama i jarko žutoj kuhinjskoj „kecelji” upotpunjeni su grafičkim šarama keramičkog granita.

Stakleni blokovi, šperploča, beton su DNK ovog projekta.

Jedna od istaknutih karakteristika dizajna je upotreba staklenih blokova u zidovima dnevne sobe i kupatila, kao i teksturirani stakleni paneli između spavaće sobe i kuhinje, kao i tuš kabine.

Ovo rešenje omogućava jasno zoniranje prostora uz maksimalan pristup prirodnom svetlu.  Stakleni blokovi su neverovatno zanimljiv građevinski i dekorativni materijal koji je izmišljen u drugoj polovini 19. veka.

Ova vrsta dekora se često povezivala sa „sovjetskim kičem“, ali u stvarnosti stakleni blokovi nisu bili sovjetski izum; štaviše, služili su veoma promišljenoj funkciji. U sovjetsko vreme, mnoge institucije su imale zidove od takozvanih staklenih blokova. To su bili kvadrati od debelog stakla sa teksturiranom površinom.

Konstrukcije od staklenih blokova služile su kao dekorativni elementi, ali to nije bila njihova glavna funkcija. Pre svega, stakleni blokovi su štedeli električnu energiju obezbeđujući izolaciju. Omogućavajući svetlosti da prolazi skoro kao i obično staklo, prikrili su i ono što je iza njih: na primer, kancelariju jednog od odeljenja u upravi fabrike.

 

 

Foto: Avdeenko