Projekat Stazione 123 je autentičan enterijer iz kojeg izvire originalna priča o radosti, iza kojeg stoji arhitekta Marco Rulli iz biroa 02A studio, dok je projektni tim vodila arhitekta Camilla Romeo, takođe iz ovog studija koji se nalazi u Rimu.

 

Ponekad, prilikom renoviranja kuće, cilj nije da se postigne potpuno nov, netaknut izgled, već da se evocira toplina prostora u kojem se već živelo – transformacija koja deluje kao akcelerator vremena, otkrivajući okruženje koje je podmlađeno, ali je prožeto iskustvima koja svaki dom čine jedinstvenim.

 

„Ovo je bila vizija @beppegallo i @luluartist, dvoje kreativaca sa kojima smo delili ideju da razigrani i dinamičan porodični život prenesu u njihov novi stan. Zajedno smo napravili prostor koji, bez previše pravila, obuhvata ono što vole i što im donosi radost” , kažu iz italijanskog studija 02A.

Smešten u oblasti Villa Fiorelli, ovaj dom je deo istorijskog stambenog kompleksa – jedan od onih primera arhitekture koji se jednostavno više ne grade.

Plan sprata poprima L-oblik, sa ulazom duž duže strane i prozorima poravnatim na jednoj fasadi, prateći tipičan raspored hodnika gde se sobe nižu uzastopno.

Srce kuće je dnevni boravak, pozicioniran direktno nasuprot ulaza. U njegovom središtu se nalazi trpezarijski sto, oko kojeg se prostiru dnevna soba i kuhinja, svaka sa svojim posebnim identitetom. Ovi prostori se, zauzvrat, vizuelno povezuju sa hodnikom kroz velike staklene pregrade sa žutim okvirom koje umnožavaju perspektive i vidike, dajući osećaj pravog otvorenog prostora. Levo od ovog centralnog dela prostire se hodnik, ispresecan lučnim vratimam lakiranim svetloplavom bojom od šećernog papira, koja vode do dva kupatila i prve spavaće sobe.

Na suprotnoj strani, odvojene vratima pune visine, nalaze se dve dodatne spavaće sobe.Eklektična i slojevita estetika povezuje vintage elemente sa industrijskim inspirisanim dodacima, starinskim komadima i nameštajem po meri. Ovo je dodatno obogaćeno umetničkim intervencijama vlasnika – geometrijskim okvirima i optičkim šarama koji obeležavaju pragove i ukrašavaju zidove, stvarajući dijalog između umetnosti i arhitekture.

Pod je sastavljen od prirodnih dasaka od ariša, dok zidovi, namerno ostavljeni nepolirani, imaju završnu obradu sirove teksture. Ovaj „nedovršeni“ efekat se lepo sklada sa bogatim i stimulativnim univerzumom doma. Rezultat je razigran, proctor pun iznenađenja — radosna sinteza različitih ličnosti koje će ga naseljavati. Mesto gde se čovek odmah oseća kao kod kuće, pronalazi inspiraciju i iznad svega doživljava sreću.

Foto: Giulia Natalia Comito