Lokal najstarijeg singapurskog brenda brze hrane u Londonu dizajnerski opremljen
Studio specijalizovan za dizajn ugostiteljskig objekata i brendiranje Phoenik Vharf potpisuje pametno i živopisno renoviran “Old Chang Kee” u Kovent Gardenu.
Singapurski porodični brend otvorio je svoje prve dve prodavnice u Velikoj Britaniji u Nju Rou Kovent Gardenu 2018. i u ulici Godž, takođe u Londonu, krajem 2019. Klijent, franšiza u Velikoj Britaniji Sandra Leng, naručila je od ovog studija da redizajnira Kovent Garden, da poboljša prostorna pitanja i učini prodavnicu modernijom i upečatljivijom. Projekat brzog preokreta je video da je većina novog enterijera i nameštaja unapred montirana van lokacije kako bi se minimiziralo vreme zatvaranja radnji i omogućilo da se lokal ponovo otvori tokom avgusta, uz minimalna konačna usavršavanja završena u septembru .
„Ponuda hrane Old Chang Kee je bila neverovatno dobro pregledana otkako je brend otvoren u Velikoj Britaniji“, objasnila je kreativna direktorka studijaa Ema Karter. „Logistika postojeće lokacije u Kovent Gardenu je, međutim, ponudila definitivan prostor za poboljšanje, na primer, sa malim postojećim šalterom za serviranje u prodavnici, zbog čega su ljudi morali da stoje u redu ispred i stoje po strani svaki put kada neko izađe. Boje enterijera su bile prilično prigušene, a meniji nisu bili jasno vidljivi dok niste bili unutra, što je ponudu činilo izazovnom za sve koji je ranije nisu upoznali.’
Tim Phoenix Wharfa se osvrnuo na istoriju i tradiciju singapurske prodavnice u svom dizajnerskom pristupu, gde se ulična hrana služila iz prostorija u prizemlju sa stambenim prostorima koji se nalaze iznad – postavka koja je u velikoj meri oslikana lokacijom u Kovent Gardenu.
Zahtev klijenta je bio da se stvori savremeniji izgled ambijenta, udaljavajući se od postojeće nenaglašene unutrašnjosti, ukrašene puno sitnica i drveta, što je učinilo izgled i osećaj previše tradicionalnim singapurskim. Lokacija Kovent Garden takođe ima dosta lokalne konkurencije, a put je poslednjih godina postao prava destinacija za gurmane. Stoga je mesto svakako trebalo više da se ističe, kao i da bude lakši za pristup korisnicima – i efikasniji za operatera u pogledu naručivanja i ispunjavanja usluga.
Foto: Gary Britton of GB Photography