Najveći muzeji za umetnost, zanat, dizajn i muziku u nordijskim zemljama predsavljaju Munka na nov način
Vredna umetnička kolekcija predstavljena na izložbi “Playing Pieces”, koju je dizajnirao studio Nissen Richards za norveške muzeje MUNCH i KODE. Arhitekte i dizajneri specijalisti, za kulturu Nissen Richards Studio, završili postavku izložbe za dva različita klijenta na dva različita mesta: MUNCH u Oslu i KODE u Bergenu. “Playing Pieces” je izložba koju sponzoriše i sadrži obimnu umetničku kolekciju filantropske organizacije Sparebankstiftelsen DNB.
Nissen Richards Studio je zamoljen da napravi jedinstvenu konceptualnu izložbu koja bi bila prepoznatljiva za oba lokala, a istovremeno jedinstveno prilagođena različitim prostorima i grafičkom identitetu svake institucije. “Playing Pieces” je sada otvorena u MUNCH-u u Oslu i biće prebačena nakon završetka krajem avgusta u KODE u Bergenu, gde će izložba trajati od 22. novembra 2022. do 26. februara 2023.
Ideja postavke bila je da se pstvari „izložbeno iskustvo koje stvara angažovanje, refleksiju i inkluziju za široku publiku“ i koji je imao za cilj „da pokaže raznovrsnu umetničku kolekciju svetske klase i postavi kritička pitanja o pričama koje pričamo jedni drugima kroz umetnost i institucije koje karakterišu kulturni život u Norveškoj.’
Predloženi koncept izložbe od 167 umetničkih dela morao je dobro da funkcioniše unutar novoizgrađenih granica nove zgrade muzeja MUNCH, koju su dizajnirali arhitekte Estudio Herreros i koja je otvorena u oktobru 2021. godine kao svetska destinacija broj jedan za doživljaj umetnosti Edvarda Munka, kao kao i raznolika lepeza moderne i savremene umetnosti. Drugo, koncept je morao da funkcioniše podjednako dobro u okviru svog naknadnog domaćina KODE-a u Bergenu. KODE Art Museums and Composer Homes je jedan od najvećih muzeja za umetnost, zanat, dizajn i muziku u nordijskim zemljama, koji zauzima četiri zgrade u centru Bergena.
Specifična lokacija za prvu postavku je ceo treći sprat MUNCH-a, koji obuhvata 1.100 kvadratnih metara sprata u obliku slova L, podeljen na veliku salu (810 kvadratnih metara) i malu salu (290 kvadratnih metara). Izložbena lokacija KODE, takođe na trećem spratu muzeja, sastoji se od tri prostorije i sastoji se od centralnog atrijumskog prostora sa dva susedna krila, kao i uvodnog prostora u prizemlju.
„Ključ ovog jedinstvenog izazova“, prokomentarisala je Pipa Nisen iz studija Nisen Ričards, „bio je da se dizajnira prostorno jednostavan pristup koji bi mogao da funkcioniše u oba prostora, sa jasnim izložbenim identitetom kreiranim smelom upotrebom serije boje i teksture, koje su individualne za određenog umetnika ili grupu umetnika koji čine fokus svakog glavnog segmenta izložbe.“